הקלות בייבוא אישי של מזון ותוספי מזון

בעקבות לחצים הן מצד הצרכנים וכן חברות השילוח, החליט משרד הבריאות לשנות את נהלי יבוא אישי של מזון ארוז, כך שיהיה ללא בדיקות המשרד. כמו כן, התהליך יכלולו חתימה על הצהרה כי זהו אכן ייבוא לצריכה אישית. חסרונות: ניתן לייבא עד 6 פעמים בשנה וכן יש הגבלות על מוצרי מזון ספציפיים. בנוסף, ההקלה הינה רק למזמינים דרך חברות השילוח.

ההחלטה הגיעה, בין היתר עקב בלאגן טארגט. הצרכנים הזמינו במבצע של החברה אריזות מזון יבש מחו"ל וקיבלו הודעה שיש ראשית לאשר את הייבוא עם משרד הבריאות. בדרך כלל, עוברים את התהליך הזה רק משלוחים שנשלחים דרך חברות השילוח. בדרך כלל חבילות מזון שמגיעות דרך דואר ישראל לא עוברות בדיקה של משרד הבריאות.

עד עתה ניתן היה לייבא מזון ארוז לצריכה אישית עד 15 ק"ג (אבל לא יותר מ-3 ק"ג למוצר), בלי צורך באישור מוקדם לייבוא מזון וללא צורך בשום מסמכים נלווים. עם זאת, למעט הגבלה זאת (ומספר הגבלות לגבי מוצרי מזון מסויימים), ההפרדה בין יבוא אישי לא הייתה ברורה הן לחברות השילוח והן לצרכנים ולכן החבילות התעכבו במכס והמתינו לאישורי משרד הבריאות. הליך מסורבל זה עלה לצרכן כסף רב.

כעת, כשמדובר בייבוא אישי , אין בהליך צורך בבדיקה פרטנית של כל חבילה. עם זאת, חשוב לציין כי הצרכן צריך לחתום על "טופס הצהרה אישי" בו הוא מצהיר כי הוא מייבא ארצה מזון העומד בדרישות צו ייבוא לצריכה אישית ובדרישות הנוהל וכן שהייבוא הוא בכמויות המותרות.

בנוסף, יש להצהיר שכל נזק שייגרם מהייבוא הוא על אחריותו של הצרכן בלבד. חברת השילוח תשמור את ההצהרה בארכיון דיגיטלי למינימום של 3 שנים. כלומר, יש פה הקלה על הליך הייבוא אבל גם הטלת האחריות על הצרכן שמייבא, לרבות,השלכות בריאותיות שעלולות להיגרם עקב אכילתו של מזון שמיובא באופן פרטני.

בכדי להבהיר את השינוי, משרד הבריאות הוציא חידוש לנוהל יבוא אישי של מזון, שנכנס לתוקף בתאריך ה- 5 בספטמבר, לפי סעיף 99 לחוק הגנה על בריאות הציבור (מזון), תשע"ו – 2015. במקביל, הנוהל יפורסם לידיעת הציבור באתר האינטרנט של שירות המזון הארצי.

במסמך שהוציא משרד הבריאות נכתב כי "נוהל זה מסדיר את הליך הייבוא האישי של מזון למדינת ישראל שפרסם מנהל שירות המזון הארצי לפי סעיף 55 לחוק הגנה על בריאות הציבור (מזון), תשע"ו – 2015".

Recommended For You

About the Author: עורך ראשי