רפורמת הייבוא האישי: איך משלוחי הקניות ברשת יוזלו

ייבוא אישי הינו ייבוא של מספר מוצרים לארץ ע"י אדם לשימושו הפרטי בלבד ולא לשימוש מסחרי. בשנים האחרונות,כחלק מצמיחתו של המסחר אונליין, גבר הייבוא האישי בקרב הצרכנים הישראלים שרוכשים פריטים שונים באינטרנט מחו"ל.

ביוני 2007 הוקם צוות לגיבוש המלצותיהם להסרת החסמים בייבוא אישי. בעקבות כך, ועדה בראשותה של שרה גרינרג, סגנית הממונה על התקציבים באוצר סיכמה לאחרונה את ההמלצות הסופיות, אשר יגובשו לדו"ח סופי בזמן הקרוב.

מטרתם של ההמלצות אשר יוגשו לשר האוצר וכן לשר הכלכלה היא לפשט, להקל ולהגביר את הייבוא האישי כדי לעזור בהורדתו של יוקר המחייה בישראל. ההמלצות הסופיות נועדו להקל על הציבור בישראל לקנות מוצרים בייבוא האישי ובכך להגביר את התחרות ולהפחית את יוקר המחייה.

חשוב לציין כי בהמלצות אלו אין כלל התייחסות להרחבת הפטור ממסוי – ודבר זה לא ישתנה. היום קיים פטור מלא על ייבוא אישי של עד 75$, ובין 75-500$ הפטור הוא על מכס בלבד לא כולל תשלום מס קניה וכן מע"מ.

עיקרי ההמלצות

משלוח שלא יעלה על 1,000$ וכולל לא יותר מאשר 30 יחידות או משלוח שמעל 1,000$ ועד ל-5 פריטים ייחשבו ככמות סבירה של ייבוא אישי שלא נתון לחסמים רגולטוריים. בנוסף, המשלוחים יוזלו במאות שקלים.

מטרתו של כלל "הכמות הסבירה" הינה לקיים סטנדרט ברור ואחיד אשר באמצעותו לצרכן תהיה ודאות לגבי כמות המוצרים שהוא רשאי להזמין בייבוא אישי. כמו כן, הכלל ימקד את עבודתם של פקידי המכס בחסימת ייבוא לצורך מסחרי במסווה של ייבוא אישי.

Recommended For You

About the Author: עורך ראשי